تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

طبقات اجتماعی در بشاگرد

  نژادهاي مختلف، گويش هاي متفاوت و باورداشت هاي خاص، ترکيبي غريب از نهادهاي اجتماعي بشاگرد را عرضه مي دارد، که بايستي اين عوامل را با نگاه جامعه شناسي تاريخي مورد مطالعه قرار داد، و چگونگي تشکل و تجمع انساني در اين منطقه را در فرآيندي از نژاد و گويش و مهاجرت ها و پيوستگي هاي قومي و قبيله اي جستجو کرد.
  هر فرد بشاگردي داراي پايگاه اجتماعي معين و تعريف شده اي است، بدون آن نمي تواند هيچ گونه هويتي داشته باشد. موقعيت هاي تعيين شده در جوامع داراي سابقه تاريخي مي باشد و جامعه با نظامي خاص در حالت بسته بسر مي برد.
  مردم بشاگرد در سلسله مراتب طبقاتي با نظمي خاص جايابي شده اند، به طوري که توانايي هيچ گونه تغييري در وضع موجود خود ندارند، و پيوسته خود را ملزم به رعايت اصول حاکم بر کاست خود مي دانند در واقع Cast گروه اجتماعي موروثي مبتني بر ازدواج درون گروهي است، که قواعد آداب مانند، و تخصص حرفه اي، از خصايص آن است. طبقات موجود در بشاگرد، مربوط به ذات و تا حدودي مربوط به حرفه اي است، که به شکل موروثي از طريق ازدواج هاي درون گروهي، به تنهايي به نسل هاي بعد انتقال مي يابد. در بشاگرد طبقات به فراتر و فروتر تقسيم مي شوند. طبقات فراتر به ذات هاي بالا تعلق دارند، و طبقات فروتر به ذات هاي پايين مربوط مي شوند. ذات هاي فروتر و فراتر، خود به سلسله مراتبي تقسيم مي شوند. ذات هاي فراتر عبارتند از : خان، رييس، بلوچکاره و تا حدودي سپاهي (لشکري)، و ذات هاي فروتر : استاد، غلام و پهلوان مي باشند، هر کدام از اين ذات ها نيز مي توانند داراي زيرمجموعه اي باشند. خارج از اين ذات ها، افرادي هستند که مربوط به هيچ کدام از طبقات نبوده، و هويت ريشه اي براي آنها قايل نيستند.
  بايد توجه داشت که به طور کلي تفاوت اقتصادي يا مادي بين ذات هاي فروتر و فراتر زياد نيست، و ذات در واقع ويژگي نژادي و خوني خاصي است که، از طريق وراثت به افراد بعدي منتقل مي گردد. در هر حال مردم بشاگرد، در نه طبقه اصلي تقسيم مي شوند : 1- خان؛ 2- رييس؛ 3- بلوچکاره؛ 4- سپاهی 5- چوپان؛ 6- غلام 7- نقیب 8- استاد 9- پهلوان.
  براي آشنا شدن با طبقات اجتماعي، به يکي از طبقات فراتر اشاره مي کنيم :
  بلوچکاره کساني هستند که از خود زمين دارند و شخصاً روي زمينشان کار مي کنند و توليداتشان متعلق به خودشان است. اين افراد به بلوچکاره معروفند  و در اکثر روستاها حضور دارند. اين گروه، از نظر شرايط اقتصادي و اجتماعي از طبقه رؤسا يا گروه اول پايين ترند، و در مقابل کاست هاي پايين، از موقعيت اجتماعي و اقتصادي برتري برخوردارند، و تقريباً نظام کاستي در بسياري از موارد اين دو طبقه را با يکديگر متحد نشان مي دهد.
  گروه فراتر به لحاظ برخورداري نسبي از سطح سواد، امکانات اقتصادي مالکيت بر افراد طبقات پايين، خود را از طبقات ديگر بالاتر، و مراوده و ارتباط را با طبقات پايين کسر شأن مي دانند، و به آنان به چشم حقارت مي نگرند، البته این تقسیم بندی حدود نیم قرن است که ازبین رفته وهمزمان بامبارزه رضا شاه پهلوی که در سراسر کشور با خوانین داشته اند در این منطقه نیز نظام طبقاتی کمرنگ شد وبا پیروزی انقلاب اسلامی و فراهم نمودن امکانات برابر برای تمامی اقشار جامعه ،فقط در حد نام از این طبقه بندی مانده است


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : طبقات ,فراتر ,اجتماعي ,فروتر ,شوند ,اقتصادي ,طبقات فراتر ,
  طبقات اجتماعی در بشاگرد

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر